Konut Kredisi Hakkında Bunları Bilin 19 Kasım 2017

Konut Kredisi Hakkında Bunları Bilin

Ev sahibi olmayı düşünenler, bankara konut kredisi için başvuru yapıyor. Başvuru yapmadan konut kredisi konusunda bilgi sahibi olmak ister misiniz? 

Konut kredilerinin avantajlı ödeme koşulları ve yaygın hale getirilmesi ev satışında konut kredisi kullanmayı cazip yapıyor. Konut kredisi için ise bankaların aradığı bazı şartlar bulunuyor. Krediye uygun evlerin satışı sürecinde, satılacak evlerin özellikleri banka eksperleri tarafında detaylı bir şekilde incelenerek kredi oranı belirleniyor. İşte konut kredisi hakkında bazı bilinmeyenler;

1. İnşaatı yeni başlamış ev için kredi kullanılır mı?

Yeniden yapılandırma projesi kapsamında inşaat halinde olan ve yapımı süren pek çok ev bulunuyor. Bankalar inşaat halinde olan evlere konut kredisi veriyor. Ancak evin inşaatının en az %80 oranında tamamlanmış olması lazım. Banka eksperi öncelikle inşası devam eden eve gidiyor ve ev inşasının %80 oranında tamamlanmış olup olmadığına bakarak kredi incelemesine başlıyor.

2. Konut kredisi oranı en fazla ne kadardır?

Normal şartlar altında konut kredisi oranları mülk değerinin %75’i olarak belirleniyor. Evin değerinin en fazla %75’i kredi olarak kullanılabilirken %25’in ise nakit ödenmesi gerekiyor. Evin satış fiyatı ile ekspertizin belirlediği değer arasında fark olması çoğu zaman mümkün. Bu da daha fazla nakit ödeme yapılması anlamına geliyor.

3. Çekirdek aile arasında yapılan ev satışında konut kredisi kullanmak mümkün mü?

Bankalar genellikle aynı soyadına sahip olan kişiler arasında kredi kullanımına izin vermiyor. Bu nedenle aynı soyadına sahip olduğunuz kişilerle konut alışverişi yaparken kredi kullanmanız mümkün değil.

4. Hangi tapu çeşitlerine kredi veriliyor?

Krediye uygun evlerin tapuları kat irtifakı ve kat mülkiyeti olarak belirlenmiş. Bunun dışında bulunan arsa tapusu gibi tapu çeşitleri için kredi kullanılması mümkün değil. Kat irtifakına sahip olan evlerde yapı durumu ve özelliklerin kalitesine göre kredi onayı veriliyor.

5.Konut kredi başvurusu için hangi belgeler gerekiyor?

Konut kredisi için bankalara başvuru yaparken gelir belgesi, başvuru formu, nüfus cüzdanı ve varsa mevcut ev tapuları isteniyor. Krediye uygunluğu olumlu olan olan müşterilere ise ön kabul verilerek ekspertiz şirketlerine yönlendiriliyor.

6.Kredi kullanılmayan durumlarda da ekspertiz ücreti ödenir mi?

Ön kabul alan müşterilerin kredi raporu için ekspertiz ücreti ödemeleri gerekir. Ekspertiz ücretini yatıran kredi müşterileri almak istedikleri ev için kredi kullanmasalar bile bu ücreti geri alamazlar.